Úvod
O nás
Příběh školy

Příběh školy

Poznejte, jak jsme vznikli a rozvíjeli se. Naším příběhem vás provede zakladatelka Jitka Rudolfová.

Jak jsme začínali

Příběh školy da Vinci se začal psát někdy v roce 2007 v hlavě Jitky Rudolfové (Lukešové). Přestože vystudovala ekonomii, zajímala se o různé vzdělávací směry, zejména pak alternativní přístupy ke vzdělávání. Motivem a inspirací pro ni byly její vlastní děti. Hledání nakonec vyústilo v roce 2009 v založení vlastní, tak trochu jiné, mateřské školy. Po roce provozu školky v pražské Hostivaři se sice podařilo získat akreditaci pro novou základní školu, ale zároveň se mateřská škola dostala do finanční tísně, a hrozil krach projektu. Přes tyto úvodní překážky se ale Jitka nevzdala. Ve své snaze měla velkou oporu ve svém tehdejším manželovi, Martinu Lukešovi. Pro další rozvoj školy se stalo klíčové jejich setkání s úspěšným podnikatelem Janem Červinkou a jeho partnerkou Janou Vlachovou. Jan Červinka poskytl škole nejen potřebné finanční zázemí, ale i svoje zkušenosti a náhledy, které významně pomohly dalšímu rozvoji školy. Jana zase Jitce v začátcích velmi pomohla se zařizováním a vybavováním samotné školní budovy. 

Zakladatelé se společně domluvili, že chtějí vytvořit takovou školu, která dětem poskytne dostatek prostoru rozvíjet talent podle jejich přirozených potřeb. Jejich spolupráce rychle vyústila v roce 2010 v otevření školy v Dolních Břežanech, kdy začala fungovat mateřská škola a spojená první a druhá třída základní školy. Škola byla nazvána po vynikajícím renesančním umělci Leonardu da Vinci, který zakladatele inspiroval tím, jak dokázal uplatnit a naplno rozvinout svůj talent v celé řadě vědních oborů a umění. Prvním ředitelem školy se stal Martin Lukeš, kromě zřizovatelů se na úspěšném a náročném rozjezdu projektu podílelo mnoho dalších lidí. Škole velmi pomohli Alice Jančáková, Ivana Jakovenko, Lucie Wůdyová, Tomáš Jedlička a řada dalších. Po prvním roce fungování v Dolních Břežanech tým čekala první velká zkouška v podobě návštěvy České školní inspekce, která i díky velké pomoci samotných inspektorek dopadla nakonec dobře. Následující prázdniny přišla další rekonstrukce budovy. Tentokrát bylo z polorozpadlé půdy přistavěno patro pro nové třídy základní školy. Bohužel se ani v tomto případě škole nevyhnuly nečekané potíže. Přišla velmi silná letní bouře, která rozestavěnému patru strhla provizorní střechu a kompletně promáčela stropy v přízemí.

V roce 2012 opustil místo ředitele školy Martin Lukeš, který se více zaměřil na akademickou dráhu na Vysoké škole ekonomické, a ředitelkou školy se stala Jitka Rudolfová (Lukešová).

Původní budova mateřské školy začala být pro školu brzy malá, a tak byla v roce 2013 ke stávající budově přistavěna dřevěná přístavba, která se stala sídlem třech dalších tříd a družiny.

Rozšiřujeme se

Od roku 2014 začal ve škole fungovat i druhý stupeň, zatím ve spojené třídě. V té době již školu navštěvovalo kolem 110 dětí. Bylo zřejmé, že škola se bude dál rozrůstat, a tak začala v témže roce náročná dostavba areálu školy, která byla dokončena v roce 2015. Vznikl nádherný areál podle návrhu architekta Víta Poláka, ve kterém mohou žáci využívat dílny, odborné učebny, výtvarný ateliér, tělocvičnu a plavecký bazén. Komplex budov je doprovázen pestrou a členitou zahradou plnou herních
a zahradních prvků. O základní školu začínal být čím dál tím větší zájem
a vznikla přirozená potřeba, aby absolventi základní školy mohli pokračovat v podobném způsobu vzdělávání i dále. Řešení na sebe nenechalo dlouho čekat a v roce 2015 se podařilo škole převzít akreditaci od končícího kladenského gymnázia Educanet, a škola da Vinci tak mohla založit vlastní střední školu. Od roku 2015 tak škola mohla nabízet ucelené vzdělání od mateřské školy až po maturitu.

V letech 2016 a 2017 pokračovalo rozrůstání školy a v roce 2017 byla otevřena lesní třída mateřské školy v Dolních Břežanech - Lhotě. Úspěšně absolvovaná kontrola České školní inspekce, neustále rostoucí zájem o školu a stabilizace týmu učitelů ukazovaly, že škola je na správné cestě. V roce 2017 se Jitka Rudolfová (Lukešová) rozhodla, že se bude víc věnovat podpoře osobnostního rozvoje žáků i učitelů, a ředitelem školy se stal Jiří Bureš.

V roce 2019 absolvovali gymnázium první maturanti, zároveň také absolvovali základní školu žáci, kteří v ní strávili celou povinnou školní docházku.

Dobré jméno školy a výborné podmínky pro vzdělávání potvrzuje skutečnost, že kapacita mateřské i základní školy je téměř naplněna, výrazně vzrůstá zájem o studium na gymnáziu, na které nastupují i mnozí absolventi základní školy da Vinci. Tým školy je stabilní a svůj čas věnuje neustálému zlepšování výuky.

Adresa

Střední škola, základní škola
a mateřská škola da Vinci
Na Drahách 20
252 41 Dolní Břežany

Kontakty

+420 608 333 567info@skoladavinci.cz
uk2msr8 (datová schránka)
jmeno.prijmeni@skoladavinci.cz
© 2010–2023 Střední škola, základní škola a mateřská škola da Vinci